Centre for Orienteering History

Oficiální stránky sdružení ‚Centre for Orienteering History‘ (COH)
 Co je nového:

1.6.12 – Pro naše M ČR 2012 krátká jsme s Petrem Starostou připravili další tři nové panely. Jejich téma – všechna Mistrovství republiky, které zlínský oddíl v mimulosti pořádal, bylo jich dohromady celkem 8, to letošní bude deváté. Asi nejzajímavější je M ČSR 1954, kdy se mi podařilo získat i původní mapu – šrafovaná speciálka Turzovka. Ta je sice z roku 1939, ale chodilo – či běželo se dle ní. Je tam i konkrétní popis umístění kontroly – autentický. Tak si tenkrát závodníci při závodě „zakreslovali“ konkrétní umístění kontroly..

28.4.12 – Pokud máte zájem podívat se v čem se v uplynulých létech při orienťákách běhalo, přijďte se podívat 3.5.2012 v 17 hodin do Obuvnického muzea ve Zlíně – budova hned vedle mrakodrapu. Obuvnické muzeum prezentuje svou obnovenou expozici historické obuvi, také tam budou ve dvou vitrinách představeny všechny orientky a orientační boty vyráběné v Gottwaldově, nyní i ve Zlíně. První jsou z roku 1962, takže je to již 50 let, co Lojza Láznička začal s touto výrobou v našem regionu. Asi tam najdete i boty, ve kterých jste dříve běhali. Také tam bude současnost – poslední Raptory a kotníčkové Crusiery, které na závodech prodává Vavrys. Uvidíte i další historické materiály z českého i zlínského orientačního běhu. Těšíme se i na vaši návštěvu. Expozice bude v Obuvnickém muzeu přístupná do konce letošního roku.

1.3.12 – V rámci Muzejních čtvrtků proběhla 16.2.2012 ve zlínském muzeu, přednáškovém sále prezentace a následná beseda na téma Expedici COH a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – NORSKO 2011. Účel Expedice – seznámit se s prostory historických závodů a světových akcí v Norsku, provést rekognoskaci původních kontrol dle starých i současných map apod. Pro účastníky expedice z české i norské strany to bylo orientačně velmi zajímavé. Hledat v reálu dle starých a současných map detailní lokalizaci dnes již „historických“ kontrol – to nemělo chybu. Mimo přednášku jsme prezentovali i norské starší i současné mapy týkající se navštívených oblastí, přivezli jsme si některé vzorky identifikačního systému EMIT (obdoba našich SI), cennou historickou orientační a lyžařskou literaturu a další. Při přednášce jsme prezentovali také naše klasické banery – návštěvníci i tyto ukázky docela sledovali. Asi to vše bylo zajímavé – bližší v naší Závěrečné zprávy z expedice. Bohužel, nebylo tam moc orientačních běžců ze Zlína, ale celková účast byla přiměřená. Dle návštěvníků se to povedlo, odcházeli spokojeni. Zúčastnila se i paní Němcová – více než 80 let, manželka zakladatele českého OB Zdeňka Němce se svým synem. Jeden z účastníků, starší člověk mi dokonce řekl. Zajímám se o všechny zlínské sporty, o Orientačním běhu také vím, mám přehled, ale že ten Orientační běh má takovou krásnou historii ve světě i v Česku – to jsem netušil. Asi to vše bylo docela dobré.

25.1.12 – V rámci Muzejních čtvrtků v přednáškovém sále zlínského zámku bude 16.2.2012 prezetována naše Expedice Norsko 2011. Začátek v 17 hodin. Mimo vlastní „povídání o Norsku“ tam budou vystaveny i naše stávající banery a další zajímavé mapy a předměty, které jsme si z Norska přivezli.

22.1.12 – V prostorách zlínského muzea obuvi připravujeme otevření rekonstruované expozice včetně dvou velkých vitrin pod názevem „Orientky“ ze Zlína – podtitul: 50. let zlínské orientační obuvi. Výstava bude otevřena od 1.5.2012.

20.1.12 – Byl aktualizován databázový soubor ORBEH 2011 obsahující popis sbírkových předmětů archivovaných v Centru historie OB

13.12.11 – Závěrečná zpráva o průběhu a reálný program Expedice Norsko 2011 + rozsáhlá prezentace o celé expedici od Honzy Žemlíka ke stažení – první část (788 MB) a druhá část (187 MB) nebo celá prezentace (7 MB) ve formátu jpg.

22.8.11Expozice COH + MJVM + ČSOS – zpráva o průběhu
Zatím co řada našich kamarádů testovala svoji orientační připravenost na WMOC, vícedenních závodech atd., dva členové COH – Jan + Jana Žemlíkovi – absolvovali orientačně – historickou Expedici COH, Muzea Zlín a ČSOS – Norsko 2011. Téma expedice – konfrontace historických prostorů a map se současností – jejich fyzická návštěva, vždy absolvování několika původních kontrol v terénu, porovnání historických mapových podkladů se současností, foto, dokumentace, diskuze s pamětníky apod.

O plánech Expedici jsme informovali naše čtenáře již 18. 6. 2011. Jak to nakonec vše dopadlo – splnila Expedice naše představy? Určitě ano. Vše se povedlo, splnili jsme všechny naše cíle – především díky perfektní spolupráci s našimi norskými kamarády – Eivind Hagen (Harestua, Hadeland O-lag) a další. Eivind nám zabezpečil vynikající ubytování, stravování a dopravu, ale také detailní program, aktivní účast pamětníků a další přátel OB – vše bylo v pohodě a OK.

Konkrétní program:

1) firma EMIT, výrobce elektronického označovacího zařízení pro závodníka v terénu. Byli jsme přijati vedením firmy, projevili nečekaný zájem. Předali nám cca 10 ks jejich výrobků = vzorků do našich sbírek + další propagační materiály.

2) prostory starých map – absolvovali jsme návštěvy všech vybraných prostor.
Furuholmen – první O-mapa 1941, Gupumarka, autor Kristoffer Staver. Doprovázel nás jeho syn Leif. Absolvovali 3 kontroly z OB 1941, stavitel Kristoffer Staver. Mimo své osobní vzpomínky na otce nám Leif předal i historické písemné podklady.

Nordbykollen – prostor mapy z roku 1948, nedaleko Drammen, autor Per Wang. Doprovod – Bernt O. Myrvold, O-historik, novinář a publicista OB. Také jsme šli do lesa, konfrontace staré a současné mapy, hledání kontrol v terénu.

Eiker – prostor Severského mistrovství – NOM 1965 = NOR, SWE, FIN, DEN, jednotlivci + štafety. Mapař Knut Valstad využil tehdejších poznatků a názorů závodníků, vytvořil tak mapu, která se stala v té době světovou mapařskou špičkou a odpovídala novým OB trendům Expedice zúčastnilo cca 9 orienťáků, včetně Mortena Berglii (zlatý medailista WOC 1983, HUN) a Hanse Bakkena, stavitel tratí. Po naší vycházce jsme v chatě Eiker O-lag poobědvali a strávili příjemné chvíle při zajímavé orientační diskuzi včetně promítání fotografií.

Grottum – prostor 1. OB na světě 1897, hlavní cíl naší expedice. Zde s námi absolvoval trať po původních kontrolách také Havard Tveite, současný předseda Mapové komise IOF, bývalý světový medalista z konce 80. let a další orienťáci, pamětníci. Velmi srdečně nás přivítala paní Ester Grottum (D 70), stále aktivní v OB a běžeckém lyžování. Člen jejich rodiny Johan Grottumsbraten reprezentoval Norsko v roce 1928 na zimních OH v St. Moritz – SUI.

Po našem návratu z terénu připravila paní Ester vynikající pohoštění, pak proběhla neformální „beseda“ s O-historikem a publicistou – Trygve Christensen – který vydal i několik publikací o OB resp. lyžování. Došlo i vzpomínky, fotografie a další zajímavosti.
Loten (Kolboden) – prostor 1. Mistrovství Evropy 1962, kde jsme v terénu absolvovali trať v s hledáním původních kontrol. Doprovázeli nás členové Loten O-lag, kteří působili na přípravách tohoto prvního světového OB. Bylo to zajímavé a docela mapově náročné. Odvezli jsme si cenné historické materiály, fotografie, kopie článků z dobového tisku, mapu štafet (pro COH novinka) historická foto a další zajímavé materiály.

Oppsal (okrajová část Osla) – prostor mapy z roku 1950, mapař Knut Valstad – další kvalitativní pokrok při tvorbě norských O-map – barevnost, vykreslení terénu apod.

– také jsme absolvovali tréninkový OB O-lag Hadeland, mapa Skjervum (komuna Gran).

Mimo tuto „orientační problematiku“ jsme navštívili rekonstruované lyžařské centrum Holmenkollen (Oslo) se Ski muzeem – historie norského lyžování, nejstarší lyže na světě (50. léta 18. století), pak Olympijský lyžařský areál Lillehammer – ZOH 1994, prohlídka Norského olympijského muzea a také návštěva Osla – historické, kulturní a architektonické památky a další zajímavosti při našich cestách po Norsku apod.

Jaké byly přínosy této expedice?

Mimo obšírné poznání historie norského OB, osobních setkání, a dalších vynikajících zážitků jsme do sbírek našeho archivu získali:

– cca 300 vybraných a kvalitních fotografií (z původních 800), které jsou již identifikované
– celkem 25 současných O-map navštívených prostorů, které byly při našich konfrontacích v terénu využívány (včetně zákresu tratí), některé z nich jsou téměř pro COH unikáty.
– firma EMIT – 10 vzorků jejich bývalé i současné produkce, jejich propagační materiály
– 8 norských resp. švédských orientačních a lyžařských publikací, např. brožurku „Orienteering och Camping“ z roku 1925, dnes nejstarší O-publikace ve zlínském archivu. Získali jsme také originální výtisk „Var Svenska Skogsport“ – Stockholm 1943, jejíž překlad do češtiny (téměř „samizdat“) vyšel v roce 1953 jako první česká publikace o orientačním běhu v nás i současné publikace – „Eiker O-lag 1960 – 2010“ a další.

V současné době je zpracován detailní itinerář, dílčí zpracování podkladů a faktů (grafické zákres našich tratí v terénech do map) a další zpracování podkladů. Všechny naše poznatky budou použity pro konečné výstupy – celkové Expediční zprávy, zpracování podkladů pro expediční DVD atd. Bude také zpracovaná přednáška o expedici (digitální forma), s možností využití pro potřeby muzea, potřeby svazu apod. – dle zájmu. Vše bude muzeologicky zpracováno pro zařazení do našich archivních sbírek, doplnění databáze ORBEH a OBMEDIA. To jsou skutečně hodiny a hodiny u PC, skenování a další počítačové aktivity. Je to časově velmi náročná práce, odhaduji, že tyto výstupu budou zpracovány tak do konce roku.

Takže, jak asi sami vidíte, byly naše aktivity v Norsku docela náročné, ale úspěšné. Byli jsme mile překvapeni ochotou, vstřícností a vynikající spoluprací s našimi norskými přáteli. Výsledky naší Expedice – historická poznání a obohacení našich archivních sbírek – určitě přínos pro náš archiv. Při našich rozhovorech a debatách – Noři mají lokálně svou orientační historii v uvedených oblastech docela slušně dokumentovanou, většinou ji mají doma, některé podklady mají i vystaveny ve svých klubových střediscích. To vše jsou jen místní aktivity jednotlivců. Ale něco takového jako je COH ve Zlíně, v takovém rozsahu, muzeologicky zpracováno apod. – to prostě nemají a ani netuší, zda něco podobného v Norsku resp. ve Švédsku nebo jinde na světě vůbec existuje.
Publikace a materiály o MJVM, a ČSOS, které jsme před expedicí dostali, byly při vhodných příležitostech použity a předány norským přátelům – takže i prezentace COH, Muzea Zlín a ČSOS u našich partnerů.

Jan Žemlík, Expedice Norsko 2011

18.6.11EXPEDICE NORSKO
COH + Muzeum Zlín + ČSOS (obr. 1) začalo naplňovat nově uzavřenou Smlouvu o spolupráci. Bude to Expedice do Norska v červenci – po starých mapách a odpovídajících prostorech. Máme v plánu navštívit prostor 1. OB na světě – 31.10.1897, Grottum (nedaleko Holmenkollenu, obr. 2, 3), kde hodláme absolvovat původní trať. Budeme také porovnávat tehdejší starou mapu se současnou, orientační. Dále se podíváme do prostoru Loten (Hamar, obr. 5), kde v roce 1962 proběhlo 1. Mistrovství Evropy. Tam startovali i dnešní orienťáci (obr. 6) – Jindra Novotný ze Zlína, Bohouš Zemánek – Vrchlabí a Věrka Burýšková z Prahy. Úkol stejný – navštívit prostor, absolvovat trať, fotit, vyzpovídat pamětníky atd. Další navštívený prostor – Gupumarka (obr. 4), 10 km od Osla – prostor, kde vznikly první OB mapy na světě v roce 1941. Důvod – docela prostý. Tehdy, za války již byli v Norsku Němci, zakázali veškerý sport, samozřejmě i využívání tehdejších tzv. „lesních“ map, dle kterých Noři tehdy běhali. Tak pár závodníků napadlo – udělejme si mapy sami – a začali mapovat.
Detailnější program naší Expedice. Jak to vše dopadlo – dovíte se někdy na podzim z našich stránek, bude i článek do Orientačního běhu.“

1897 - Grotttum - celá mapa 1897 - Grottum - výřez 1: 30 000 Gupumarka, Furuholmen 1941 EOC 1962 - Loten - mapa s tratí EOC 1962 - NOR, Loten - TCH reprezentace

6.6.1162. ročník Poháru města Zlína je za námi.
Dobře to vše dopadlo, 62. ročník Pohárů města Zlína je za námi – zařadil se opět mezi ty úspěšné ročníky.

Samotný závod proběhl jako tříoblastní žebříček – Valašská, Moravskoslezská a Hanácká oblast, startovalo na 450 soutěžících. Jejich počet i kvalita byly sice ovlivněny skutečností, že současně probíhal závod Českého poháru v Jičíně – to ale nijak nesnižuje jejich výkony. Na kvalitní nové mapě „Přední vrch“ tratě velmi dobře postavil Evžen Pekárek. Využil i současný trend – 2 x motýlky u H 21 C. Že byly kopce a jarní podrost – to jako kdyby závodníci na Zlínsku ani nebyli.

Také shromaždiště bylo vynikající – pořadatelé pod vedením mladého Kuby Háje využili nové Lanové centrum CVAK a spolek Zálesák na okraji Zlína – Mladcová, kde jsme získali skutečně velmi dobré zázemí pro závodníky. Sice nás trochu zklamalo počasí – ale až po závodě, když už se jen prakticky „likvidovalo“ shromaždiště.

Kompletní výsledky a fotky najdete na zlínských stránkách http://www.skob-zlin.cz/ . A tradiční Zlínské poháry – Pohár Města Zlína poprvé v historii pro KOB Kroměříž získal manželský pár Ditrichových. Sice v létech 1950 a 1951 v prvních ročnících tohoto závodu získávali vítězství u mužů i žen kroměřížské hlídky, ale to ještě neexistoval původní Pohár TJ Jiskra Gottwaldov, ten se objevil až v roce 1954. Další Pohár Centra historie si v klubové soutěži dorostu odvážejí mladí závodníci z SK Prostějov.

18.5.11 – 15.5.2011 byla podepsaná Smlouva o spolupráci mezi Muzeem jihovýchodní Moravy Zlín (MJVM), COH a ČSOS, která upravuje věcné i legislativní vztahy mezi těmito subjekty v oblasti správy a využívání muzejních sbírek OB umístěných v MJVM ve Zlíně. Touto Smlouvou bylo ukončeno několikaleté období, kdy byla tato sbírka vytvářena dobrovolnou prací Centra historie OB, Mapové rady ČSOS a dalšího množství „dodavatelů“ podkladů jednotlivých pořadatelů českých i mezinárodních vrcholových OB. Jsou zde zahrnuty i soutěže LOB, MTBO i Trail-O. Dnes tento fond zahrnuje na 10 000 listinných materiálů, orientačních map, trojrozměrných předmětů, fotografií, CD + DVD, video + audio nahrávek, dalších nošičů. atd. Sbírkové materiály zahrnují historie československého, českého i mezinárodního orientačního běhu. Jsou využívány formou prezentací, příležitostných výstav a expozic, pro studijní účely – ročníkové a bakalářské práce atd. Např. v současné době aktivně spolupracujeme se sekretariátem IOF, který v rámci letošního 50. výročí připravuje svou historickou brožuru s e značným využitím našich podkladů. Ta bude prezentovaná při letošním WOC 2011 – FRA, Aix les Bains. IOF si ověřilo, že, to potřebují mohou nalézt jen a pouze ve Zlíně, nikde jinde to prostě „nemají“.

Chci tedy skutečně poděkovat všem českým orienťákům, kteří svými aktivitami, zasíláním potřebných materiálů, map, fotografií a dalších nosičů do Zlína značnou mírou přespěli k tomu, že sbírkový fond podkladů k historii čského i světového OB je tak rozsáhlý, dnes již vysoce hodnotný i cenný. Informace o uzavření Smlouvy o spolupráci mezi MJVM, COH a ČSOS

8.4.11 – Byla spuštěna Bestíkova databáze výsledků PMZ. Postupně budou přidávány výsledky ze všech závodů PMZ.

23.2.11 – Byla aktualizována databáze s výsledky z Mistrovství ČR v OB. V databázi výsledků M ČR (ČSSR, ČSFR) jsou o-výsledky od roku 1966 do roku 2010.

19.2.11 – Zdeněk Lenhart opět po roce zaktualizoval archiv a databázi map pro OB.

14.1.11 – Byl aktualizován databázový soubor ORBEH 2010 obsahující popis sbírkových předmětů archivovaných v Centru historie OB

1.1.2011 – „Dostali jsme novoroční dárek – zpracování historie našeho oddlílu = seminární práce Lukáše Krejčího, studuje na Univerzitě v Ústí n/L tělovýchovu a geografii. Možná, že ho někteří znáte, bydlí někde na Štefánikové ulici proti školce. O našem sportu a oddílu něco věděl, snad i nějaké závody absolvoval – ale teprve teď, v Ústí ho to chytlo a chce tam začít běhat – třeba se s ním budete i někde potkávat“. seminární práce – Lukáš Krejčí.

30.11.10 – Článek 60 let orientačního sportu Borise Dvorského publikovaný v časopise Orientační běh 4/2010.

nástup závodníků před startem Sokol Kroměříž cesta na start vítězná hlídka

28.10.10 – „CZE dorosti opět obhájili na letošním EYOC – ESP, Soria vítězství v Soutěži národů – odvezli si tuto krásnou plaketu a zlatou medaili. Foto – přímo ateliérově – zpracoval náš spolupracovník Luboš Tomeček z Vrbna p/P – sami se podívejte, jak se mu to povedlo.

zlato Dany

Tato obhajoba českého vítězství v této evropské soutěži dorostu je skoro již tradiční – za 20 let existence této soutěže bodovalo CZE v soutěži národů ve všech ročnících se ziskem 14 zlatých, 5 stříbrných a 1 bronzové medaile – čeští dorosti jsou tedy historicky nejlepší před SUI a RUS. Letos zvítězili s velkým náskokem téměř 200 bodů před dorostenci SUI a RUS. Třeba se jim takto povede i koncem června v Jindřichově Hradci, kde EYOC 2011 pořádá ČSOS a Magnus Orienteering Šumperk. Tam budou prezentovány i nové banery COH – přijeďte se podívat a „držet palce “ našim mladým reprezentantům.“

19.9.10 – Už jste slyšeli o Orientačním běhu pražských horolezců? Letos se koná již 55. ročník.

30.8.10 – „Na základě dohody s organizátory dalšího Evropského mistrovství dorostu – EYOC 2011 – CZE, Jindřichův Hradec – připravuje COH další dva až tři banery – historie Evropských dorosteneckých soutěží a klubový baner pro organizátory – Magnus Orienteering – CZE, Šumperk. Tyto banery budou při této vrcholné evropské soutěži dorostu prezentovány přímo v centru závodu a na jednotlivých soutěžich EYOC 2011.“

23.5.10 – Poštovní známky s tématikou orientačního běhu na stránce Ola Broxeho.

11.5.10 – Ocenění Zdeňka Němce od „Klubu českých turistů“. V letošním roce otevřel KČT svou „Síň slávy“, do které byl v březnu uveden i Zdeněk. Toto vysoké ocenění jeho práce bude slavnostně předáno ředitelem závodů Tomem Podmolíkem, zástupcem KČT a naším generální sekretářem Jirkou Šubrtem před vyhlášením sobotní klasiky manželce pí. Němcové a synu Petrovi – jako výraz naší úcty ke jeho celoživotní práci a zásluhám o rozvoj turistiky i orientačního běhu. Ocenění a Diplom.

10.5.10 – 60. výročí vzniku OB v naší republice a Zdeněk Němec, text Honzy Žemlíka.

9.2.10 – SK Havířov uspořádal 21.11.2009 závod Slezské zimní ligy, který se běžel na 3D mapě. Zde je článek Tomáše Sochora o této mapě a fotografie Luboše Tomečka.

23.12.09 – PF 2010 od Honzy Žemlíka pro všechny příznivce COH.

18.12.09Výstava o historii orientačního běhu ve Zlíně i celé ČR. Celkem jedenáct grafických panelů o historii i současnosti orientačního běhu v celé České republice je možné si prohlédnout v přízemí zlínské radnice. Svou premiéru zde má panel, který zaznamenává činnost zlínských orientačních běžců. Zvukové záznamy z tiskové konference a článek o výstavě je na stránkách města Zlína. Fotografie z prvního dne expozice.

6.12.09 – Baner č. 11 nazvaný Sportovní klub orientačního běhu SKOB Zlín je již hotový. Od 15.12. bude vystaven k prohlédnutí na zlinské radnici po dobu jednoho měsíce.

25.11.09 – Výstava Orientační sport-sport třetího tisíciletí byla slavnostně zahájena v pondělí 23.11. ve Vrbně pod Pradědem. Účast starostky města Vrbna pod Pradědem, ředitelky Sportovního gymnázia, zástupkyně ředitele ZŠ, ředitele Základní školy v Bruntále, vedoucí vrbenského Střediska kultury a vzdělávání, zakládajících členů oddílu, trenérů, závodníků a příznivců sportu. Výstava potrvá do jedenáctého prosince, následně pak banery Centra historie budou instalovány ve Zlíně. Fotografie a poháry zůstanou pro vrbenskou veřejnost vystaveny ještě do poloviny ledna. (foto: Karel Pospíšil)

20.11.09 – Centrum historie OB, Orientační běh SKOB Zlín a Magistrát města Zlína vás zve na prohlídku expozice s názvem Orientační běh ve Zlíně a v České republice. Výstava trvá od 15. 12. 2009 do konce ledna 2010. Běžte se podívat!!!

18.11.09 – Orientační sport – sport třetího tisíciletí je název výstavy banerů Centra historie OB ve Zlíně a fotografií Lubomíra Tomečka st., se uskuteční ve Vrbně pod Pradědem od poloviny listopadu do poloviny prosince. Banery seznámí s historií tohoto krásného sportu a jsou doplněny fotografiemi z MS MTBO v Novém Městě, MS OB v Olomouci, několika MČR a taky ze závodů Českého poháru OB ve Vrbně p.P. (Adamově) a v Ludvíkově.

16.11.09 – Aktualizovaná databáze ORBEH.

9.11.09 – V říjnu 2009 ohodnotilo Zastupitelstvo města Zlína zlínského a českého reprezentanta Michala Smolu za jeho fair play čin při MS 2009 Maďarsko a vzornou reprezentaci města Pamětním listem, zápisem do Pamětní knihy a drobnými dárky. Cenu předávala primátorka města Irena Ondrová a člen Rady Karel Jankovič.

20.10.09 – Za fair play čin na MS a za vzornou reprezentaci města Zlína poděkovali Michalu Smolovi zlínští zastupitelé. Vše podstatné si můžete přečíst a poslechnout na oficiálních stránkách města Zlína.

7.10.09 – Odkaz na fotogalerie hradeckého Petra Kadeřávka z letošního MČR štafet a družstev, ale i ostatních OB akcí.

30.8.09 – Ke stažení článek Jana Žemlíka pro Magazín Zlína o Fair Play Michala Smoly při štafetovém závodě na WOC 2009.

Zlínské a mezinárodní Fair Play

V polovině srpna proběhlo v maďarském Miskolci Mistrovství světa v orientačním běhu. Zúčastnil se ho i zlínský orientační běžec a světový medailista Michal Smola, který si z Olomouce 2008 odvezl stříbro na krátké trati, a čtvrté místo ze štafet. Právem byl tedy Michal vyhodnocen mezi desítkou nejlepších sportovců kraje Zlín 2008.

Michal se letos nominoval i do Maďarska. Dle původních předpokladů se měl zúčastnit závodů na krátké trati, na klasické trati a ve štafetách. Na začátku sezóny měl docela dobrou formu, ale pak přišly zdravotní potíže. Michal s těmito problémy bojoval a do Maďarska nakonec odjel. Na krátké trati se probojoval do finále, kde obsadil 11. místo. Dál to nešlo a závody na klasické tratě neabsolvoval. Plně se soustředil na štafety, kde běžel třetí úsek.

Mužské štafety se pro české barvy vyvíjely docela nadějně. Na prvním úseku doběhl Tomáš Dlabaja (zlínský odchovanec, nyní Žabovřesky Brno) na solidním 13. místě s minimální ztrátou. Dobrý výkon. Druhý úsek běžel pražský závodník Jan Procházka, který Michalovi na třetím úseku předával na nadějném třetím místě. Smola tak dostal šanci a byl rozhodnut ji plně využít.

Ale osud a sportovní štěstí celou záležitost zrežírovaly jinak. Pár kilometrů před cílem štafetového závodu byla na špici závodního pole čtveřice závodníků Francie, Norska, Švédska a České republiky. A pak to přišlo. Jeden nezaviněný pád, těžké zranění švédského závodníka. Ti zbývající tři se ihned rozhodli, že medaile nechají „plavat“ a že zdraví soupeře i kamaráda je přednější. Nakonec, toto drama komentoval v cíli Michal takto:

„Běžel jsem a pak jsem najednou viděl Martina Johanssona (SWE), jak leží na zemi. Už tam s ním byl Thierry Gueorgiou (FRA). Nejdřív jsem si myslel, že si zvrtnul kotník, ale pak jsme viděli, že má ve stehně zaražený klacek, tlustý tři cenťáky, deset cenťáků hluboko, celý od krve. Martin začal upadat do bezvědomí, tak jsme tam s Thierrym zůstali, odnesli ho na cestu a čekali jsme, až přijde pomoc. Anders Nordberg (NOR) běžel na další kontrolu s telefonem, aby zavolal pomoc. Ale než přijela, to bylo úplně šílené.“

Ti tři nakonec přerušili závod a „vzdali se“ svých medailových ambicí. Asi zachránili svému kamarádovi život. Ale na MS se závody nevzdávají, tak ti tři celý závod dokončili. Ve výsledcích figurují jejich štafety až někde ve třetí desítce. Poslední zprávy naštěstí hovoří o tom, že zraněný Johansson není v ohrožení života. Z nemocnice v Miskolci ho propustí nejdříve v pondělí, (24.8) ale jen proto, aby odjel společně se svým národním týmem do Švédska. „Mám ve stehně velkou díru. Není to moc příjemné, když mi tu ránu čistí“ komentoval Švéd svůj úraz pro švédský list Sport Expressen.

A jak by závod býval byl podle Smoly skončil, kdyby se Švéd nezranil?

„Těžko odhadovat, konec závodu byl celkem zákeřný, tam by se mohlo stát úplně cokoliv. Fakt si netroufám odhadovat, ale vypadalo to, že Rusové jsou ze hry a asi bychom se o tři medaile poprali my čtyři – Martin, Anders, Thierry a já,“ tipuje Smola.

Hned po doběhu tyto tři závodníky veřejně pochválil a poděkoval prezident mezinárodní federace OB Švéd Ake Jacobson těmito slovy: „Jste pro nás všechny inspirací. To, co jste udělali, to byl úžasný příklad pravého sportovního ducha.“

Je nutné k tomuto vynikajícímu činu Fair Play ještě něco dodat? Snad jen to, že zlínský orientační běžec a reprezentant Michal Smola se zachoval tak, jak se má chovat každý správný sportovec a člověk ke svým kamarádům. To potvrzuje jeho vynikající morální kvality.

Michale, děkujeme za všechny orienťáky a skutečné sportovce.

Jan Žemlík, SKOB Zlín

doběh 3 zachránců

1) Doběh sportovců fair play do cíle
Zleva: Thierry Gueorgiou – FRA, Michal Smola – CZE, Anders Nordberg – NOR

děkující rodiče Martina Johansona

2) Poděkování rodičů Martina Johanssona – SWE

Autor foto – Ondřej Švirák, časopis Orientační běh

29.8.09 – Na WTOC 2009 (HUN), Miskolc = Mistrovství světa zdravotně postižených v orientačním závodě Trail-O reprezentovalo Českou republiku 6 závodníků. Mezi nimi byl i Pavel Dudík z Prostějova, závodník a mapař a člen COH. Z našich reprezentantů dosáhl nejlepších výsledku. V první dnu závodů se v kategorii Open umístil na 6 místě, ve druhém závodě byl stříbrný. V celkovém hodnocení jednotlivců nakonec obsadil 4. místo. Cennou bronzovou medaili, první z WTOC, získal Pavel i jako člen českého družstva – Hůlka, Dudík, Glabazňová a Holas. Stal se tak nejlepším českým trailistou na WTOC. Gratulujeme ke skvělému úspěchu. V současné době také vede Trail-O ranking ČR.

Český svaz orientačního běhu v současné době změnil svou organizaci. Ke stávajícím třem sekcím – OB, lyžařský OB a MTBO byla koncem července ustavena přidružená sekce Trail-O. Předsedou této skupiny je Bohuslav Hůlka z Prahy, post místopředsedy a řízením soutěží převzal Libor Forst a vedoucím reprezentace se stal Pavel Dudík. Popřejme této nové skupině orientačních závodníků hodně organizačních i sportovních úspěchů.

15.6.09 – Přehled držitelů zlínských pohárů.

11.6.09 – Článek o 60. ročníku o Pohár města Zlína a fotografie od Luboše Tomečka st.

2.6.0960. ročník o Pohár města Zlína Rozpis závodu, text o historii závodu a fotografie baner 1 a baner 2

28.5.09 – fotografie z expozice „Sláva zlínského sportu“ v Muzeu jihovýchodní Moravy.

Fotogalerie z expozice – Sláva zlínského sportu

27.5.09Muzeum jihovýchodní Moravy uspořádalo ve zlínském zámku expozici věnovanou historické i současné regionální sportovní činnosti „Sláva zlínského sportu“. Vernisáž proběhla za účasti cca 100 návštěvníků ve čtvrtek14.5., výstava potrvá do konce srpna 2009.

Zlínský SKOB, jako jeden ze 30 sportů, je v expozici je zastoupen v míře odpovídající jeho úspěchům a významu. Do „Síně slávy“ byl uveden Svaťa Galík – bronzová štafeta WOC 1970-DDR, Naďa Mertová-Hořínková – bronzová štafeta WOC 1972-TCH, Michal Smola – stříbro z WOC 2008-CZE, akademický a juniorský mistr světa, Jiří Hradil – stříbro z WOC MTBO 2008-POL a bronz z EOC MTBO 2008- LTU. Jsou vystaveny jejich medaile i zlínské historické poháry. Jako každému sportu je pro OB zpracován jeden výstavní panel a samostatná vitrina s trojrozměrnými předměty. Jako „orientační bonus“ jsou v expozici instalovány dva kontrolní stojany – návštěvníci budou mít možnost si v reálu „orazit“ vstupenku nebo přímo závodní kartičku, děti mají možnost si na stojanu SI dokonce i „pípnout“.

Nakonec, vše podstatné si můžete prohlédnout i na připojených fotografiích. Takže, když budete mít ve Zlíně tak hodinku času, běžte se podívat na tuto expozici do zlínského zámku. Určitě to stojí za to.

22.11.08 – fotografie z akcí, kde byly prezentovány banery COH:

Peo Bengtsson – Olomouc, Hotel Flora

WOC 2008 Olomouc, Prostějov

MČR štafet a družstev 08, Malé Hradisko + PMZ 08

7.11.08Peo Bengtsson Autum Tour – Olomouc, listopad 2008

Začátkem listopadu hostila Haná Orienteering „spanilou jízdu“ orientačního autobusu Pea Bengtssona – 40 orientačních běžců ze Švédska a Norska – po Evropě. Během svého zájezdu absolvovali účastníci více jak 10 závodů v GER, CZE, SVK, BUL, HUN, ITA a dalších zemích.

V Olomouci jejich program zabezpečoval – „Brko“ Zdráhal. V neděli 2.11. proběhl závod na Skřípově (prostory WOC 2008) – OB Konice. V pondělí 3.11. měli účastníci zájezdu nabitý program, dva závody – UOL Olomouc. Dopoledne middle v Bělkovicích, odpoledne park v Olomouci a večer je čekala společná večeře s prezentací Centra historie.

Centrum historie Zlín připravilo pro tento večer vybrané materiály ze svých sbírek. Především to byly expoziční banery pro WOC 2008. Dále jsme připravili výběry z materiálů EOC a WOC (1962 – 1991) a z vybraných ročníků tradičního OB Pohár města Zlína (v roce 2009 proběhne již 60. ročník tohoto závodu). Účastníci si mohli prohlédnou i historické poháry tohoto OB, který je nejstarším závodem jednotlivců na světě – např. pohár TJ Gottwaldov z roku 1954 a další zajímavosti z historie OB v ČR i na světě. Také byla zajímavá prezentace stránek tmapserver.cz.

O vystavené sbírkové předměty byl docela velký zájem. To dokumentují i záběry z průběhu večera. Na závěr byly vyhlášeny výsledky jednotlivých soutěží.

Celkově byly banery naší expozice prezentovány při WOC Olomouc, na zářijovém ŽB Pohár města Zlína – Salaš, M ČR štafet a klubů v Prostějově a konečně pro účastníky švédského zájezdu – vždy „sklidily“ velký zájem.

23.09.08 – Baner č. 10 nazvaný Rok 2008 = rok úspěchů je již hotový a bude součástí expozice při prostějovském M ČR štafet a družstev v Malém Hradisku.

Baner 10
Baner 10

06.09.08 – Pro prostějovské M ČR štafet a družstev v Malém Hradisku (27.-28.9.08) bude připraven i další baner – téma: Mezinárodní Mistrovství Moravy – duben 2008, Prostějov (Prostějov, Brodek, Ptení, Bouzov). Další téma – 2. treninkový camp pro WOC – Vizovice 2008 a hlavní prostor bude samozřejmě věnován WOC.

Bingův diplom a stříbro zlato Dany

06.09.08 – Na zlínských závodech ŽB (13.-14.9.08) bude pro veřejnost prezentováno 9. banerů, které byly představeny již na výstavě v Olomouci při MS 2008.

28.07.08 – Fotografie z Expozice při WOC 2008

foto 1 foto 2 foto 3 foto 4 foto 5

27.07.08 – Premiér navštívil Expozici COH

Po přestěhování expozice Centra orientačního běhu do Prostějova ji shlédl i ministerský předseda Mirek Topolánek, který zde trávil dovolenou. na snímku je zachycen ve společnosti Jiřího šubrta (vlevo, hlavní koordinátor jednání IOF) a Radana Kamenického, předsedy ČSOB.

Baner 1

23.07.08 – Úspěšná expozice COH

WOC 2008 Olomouc skončilo úspěšně, naše expozice byla také úspěšná. Všech 9 panelů se líbilo, odhadem ji shlédlo několik stovek zájemců. Byla prezentovaná na čtyřech místech. Nejprve v Centru WOC v Neředíně, pak byla převezena na ubytovnu účastníků Orienteering Festival – koleje Envelopa. Následně byla prezentovaná v Prostějově, kde v hotelu Tenis Club proběhlo jednání představitelů IOF. Zde si ji prohlédl také premiér České republiky Mirek Topolánek. Dále se s expozicí seznámili účastníci setkání dřívějších reprezentantů – medailistů, trenérů a předsedů svazu. Na závěr byla expozici opět instalovaná na kolejích Envelopa.

Ohlasy – ať to byli běžní návštěvníci, bývalý reprezentanti i vedení IOF – byly velmi dobré. Náš záměr – připravit pro „dobrou třešničku pro dobrý dort“ se povedl. Ze všech našich dosavadních 17 výstav a expozic to byla určitě ta nejlepší. Expozice je nyní uložena ve Zlíně. Již teď se domlouvá její další využití, pravděpodobně na M ČR štafet a družstev v Prostějově, při podzimních závodech ve Zlíně event. dalších – pokud bude zájem. Všechny panely jsou k prohlédnutí v sekci „Akce“ včetně několika fotografií z realizace expozice v Olomouci.

22.06.08 – Pohlednice a známka z aktuálního 60. ročníku závodů štafet „Jukola 2008 – FIN, Tampere“

Jukola 60. ročník – Tampere


Jukola 60. ročník – Tampere

V mužské Jukole (1454 týmů) si pro vítězství s více než minutovým náskokem doběhla po skvělém výkonu Novikova na posledním úseku štafeta finského klubu Delta (Piiparinen, Heikka, L. Novikov, Noponen, Liukkonen, Kärner, V. Novikov), na druhém místě skončil švédský OK Linne s těsným náskokem před finským Vehkalahden Veikot. Velmi dobře běžely i oba české týmy – 98. TJ Turnov, 178. Start Náchod. V severských klubech byli vidět i další čeští běžci.

V ženské Venle mezi 971 štafetami žen si nejlépe vedl tým švédského Domnarvets GoIF v sestavě Emma Johansson, Karolina A. Höjsgaard, Eva Juřeníková a Dana Brožková. Po velmi dobře rozběhnutých prvních dvou úsecích šla Eva do vedení a Dana první místo s nezvykle velkým náskokem více než čtyř minut s přehledem udržela. Na druhém místě skončila štafeta norského klubu Nydalens SK, kde výborně finišovala Marianne Andersen, třetí byl další švédský klub IFK Lidingö. Start Náchod skončil na 199. pozici, štafeta TJ Turnov obsadila 350. místo.

20.05.08 – Centrum historie OB ve Zlíně a Organizační výbor WOC připravuje pro letošní Mistrovství světa v Olomouci opět svou „historickou expozici“. Výstava bude volně přístupná všem účastníkům Mistrovství po celou dobu konání MS v prostorách VŠ kolejích Generála Svobody – Envelopa, nedaleko centra města.

9.01.08 – Aktualizovaná databáze sbírek COH k 31.12.2007 ORBEH 2007 (2,98 MB)

7.01.08 – Aktualizovana stránka s archivem map k 31.12.2007 Archiv map.

25.11.07 – Před 110 lety, v neděli 31. 10. 1897, norský klub IK Tjalve uspořádal „Orienteringslob“ se startem a cílem v osadě Grottum, asi 15 km severozápadně od Kristianie (nyní Oslo), 7 km severně od lyžařského střediska Holmenkollen. Dnes se tato akce považuje za první veřejný závod v OB, za zrod našeho sportu… Zde si můžete přečíst článek 110 let z časopisu Orientační běh 06/2007 od autorů Zdeňka Lenharta a Jana Žemlíka.

18.11.07 – COH připravuje – po dohodě s Organizačním výborem WOC 2008 v Olomouci – další orientační expozici. Bude věnována vývoji a rozvoji OB v České republice od počátků 1950 po současnost. Výstava bude tvořena jednotlivými panely – banery a vitrínami v historických souvislostech tak, aby zachytila vývoj a rozvoj našeho sportu.

Garantem expozice je Centrum historie OB ve Zlíně. Samozřejmě na této výstavě participují i naši sponzoři. Díky jim za tuto pomoc.

Základní expozice bude umístěna v prostorách ubytování účastníků WOC, zvažujeme i možnost představení některých banerů i na finálovém závodě sprintu přímo v Olomouci.

Celá expozice bude – na rozdíl od předchozích – zpracována profesionálním grafikem tak, aby zaujala nejen všechny přítomné „orienťáky“, ale i ty, kteří se přijdou – jen tak – podívat.

Jsme přesvědčeni, že se vám naše expozice bude líbit a přispěje k dobré úrovni celého WOC 2008 – CZE, Olomouc.

1.11.07 – Po dlouhé době se znovu oživují stránky COH pod vedením nového webmastera – Jiřího Otrusiny. Stránky dostaly nový vzhled a budou průběžně aktualizovány – jednotlivé položky budou průběžně doplňovány.

1.11.07Aktualizace akcí COH

1.11.07Aktualizace stránek COH