Centre for Orienteering History
V Brně 4. 1. 1998 Zdeněk Lenhart
Počátkem dubna 1997, inspirován Dr. Jaroslavem Kuchařem z Prahy, jsem se odhodlal sestavit pro ČSOB archiv českých map OB. Sepsal jsem návrh základních pravidel pro tvorbu archivu. Během jara a léta vyjádřili tomuto plánu podporu:
Ing. Petr Starosta, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně,
Ing. Jan Žemlík, vedoucí Centra historie OB v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně,
Mgr. Jan Langr, předseda mapové komise ČSOB,
Ing. Milan Borovička, člen mapové komise povìøený evidencí nových map,
Milan Broulík, autor počítačové databáze českých map pro OB,
Dr. Jaroslav Kuchař, tvůrce zřejmě největšího soukromého archivu,
dále Mgr. Václav Krajča, Ing.Milan Šobr, Stanislav Kynčl, Ing. Jiří Šumbera, Ing. Bohumil Háj, Josef Rychtecký a další.
Základem archivu jsou dary z více či méně soukromých sbírek. Reakcí na výzvu v srpnovém čísle časopisu Orientační běh bylo několik objemných zásilek, celkem asi 40kg map, zejména sborníky z let 1973-1990. Seznam dárců je v příloze. Mapy jsem jednotně poskládal, seřadil, vytřídil a zaregistroval. Jako základ pro počítačovou evidenci jsem použil databázi Dr Kuchaře, jde o rozšířený a obohacený Broulíkův seznam.
K datu 31.12.1997 je v archivu zastoupeno alespoň jedním výtiskem 1800 map z 2583 v seznamu, tj. přibližně 70%. Asi polovina z nich (názvy A-L) je již kompletně dokumentována v počítači (opis autorů, zpracovatele, tiskárny, lokalizace pomocí obcí i zeměpisných souřadnic, jména překrývajících map, plocha, zákres do autoatlasu). Tato práce by měla být dokončena během zimy.
Teoreticky zbývá získat asi 800 map, tj. asi 30% mapové produkce. Ve skutečnosti to bude o něco méně, neboť v seznamu je zřejmě jistá část “mrtvých duší”, duplicitních či zcela fiktivních záznamů o mapách, které byly schváleny,ale nebyly nakonec vydány. Naopak mohou přibýt mnohé dosud neevidované mapy z konce 60. let.
Velmi stručný přehled všech záznamů byl v prosinci 1997 umístěn na Internet (http://www-ob.fsv.cvut.cz). Lze z něj zejména vyčíst, které mapy v archivu dosud chybí. Seznam bude pravidelně aktualizován a zejména doplněn o další údaje ke každé mapě. Cílem je úplná databáze s možností vyhledávání a s možností si ji skopírovat. V této oblasti spoléhám na pomoc Ing. Borovičky a Ing. Hory.
Za první rok si archiv vyžádal asi 400 – 500 hodin práce a zhruba 500 Kč za poštovné, telefony, autoatlas a obaly. Nesleduji přesně ani jedno z toho. Nepředpokládám totiž žádnou pravidelnou odměnu za tuto práci, a ve srovnání s vynaloženým časem jsou finanční výdaje zanedbatelné. Zatím není tento projekt nijak finančně podporován ani Muzeem, ani ČSOB.
V nejbližší době chci dokončit kompletní počítačovou evidenci druhé poloviny map v archivu a vzápětí rozeslat všem oddílům výpisy počítačových záznamů o mapách z jejich produkce s žádostí o vyhledání chybějících. Předpokládám asi 50% úspěšnosti, tedy přírůstek asi 400 titulů.
Zbývajících 400 map bude asi třeba získat prostřednictvím několika místních (oblastních) sympatizantů či aktivistů podle úplného seznamu neomezeného jen na jejich oddíl. Úplná databáze bude zdarma k dispozici na Internetu nebo na disketě.
Pravidelně chci archiv a zejména databázi jej dokumentující popularizovat krátkými zprávami a výběrem zajímavostí v časopise OB a příležitostně předváděním při významných akcích. Za vhodnou příležitost považuji např. Veteraniádu v Novém Boru.
Relativně kompletní archiv podrobných map mùže být velmi užitečný zejména pro vydavatele turistických map. Budu usilovat o protihodnotu formou sponzorských příspěvků.