Centre for Orienteering History

V Brně 31. 12. 1998 Zdeněk Lenhart

Příloha: Seznam dárců

V březnu 1998 byl většině oddílů zaslán výpis map z jejich zájmové oblasti. Odezvou na to i na výzvy v časopise byla řada různě objemných darů v průběhu celého zbytku roku, celkem asi 20kg map, a často i zpřesňující připomínky k údajům v databázi. Seznam dárců je v příloze.

K datu 31.12.1998 je v archivu zastoupeno alespoň jedním výtiskem 2482 map (vloni 1800) map z 2806 (vloni 2583) v seznamu, tj. přibližně 88% (70%). Seznam vychází z původní databáze M.Broulíka s doplňky J.Kuchaře do r 1997 a M.Borovičky za roky 1996-8. Dále je doplněn o nově objevené mapy, stejně jako o mapy citované jako podklady jiných map apod. Za rok 1998 jsou dosud v seznamu i archivu jen mapy získané přímo od vydavatelů, není dosud zařazen oficiální soubor map z povinných výtisků. Všechny mapy přítomné v archivu jsou kompletně dokumentovány v počítačové databázi (vloni 50%).

Velmi stručný přehled všech záznamů je již od prosince 1997 umístěn na Internet http://www-ob.fsv.cvut.cz. Lze z něj zejména vyčíst, které mapy v archivu dosud chybí. Seznam je pravidelně (po 3 měsících) aktualizován. Stejná data s možností jednoduchého výběru podle mapy ČR jsou na http://sorry.vse.cz/~xsafj03/o/mapsearch, připravil Jan Šafka. Cílem je na Internetu úplná databáze s možností vyhledávání a s možností si ji skopírovat. V této oblasti spoléhám na pomoc Ing. Borovičky a Ing. Hory. Doposud zasílám databázi na vyžádání zdarma e-mailem nebo disketou, získalo ji asi 50 žadatelů.

Vlastní archiv je dosud veřejností málo využíván. V roce 1998 jsem poskytl jen 1x seznam a ukázky map v okolí skautského tábora, 1x věnoval výběr zahraničních map (33ks z 25 států) pro dětský oddíl, 2x zapůjčil mapy pro teoretickou přípravu na závody. Dále šlo jen o vyhledávání v databázi a archivu pro asi 15 zájemců při WWOC v N.Boru, předvádění databáze na semináři kartografů, informace norské mapové komisi apod.

Snažím se krátkými články informovat veřejnost v časopise Orientační běh i Orienteering World. Uvažuji o dalších způsobech propagace a prezentace, například tématické výstavky či předvádění archivu na velkých závodech. Celý archiv i databázi jsem předváděl při WMOC v Novém Boru 1.-5.7.1998. Je otázkou, zda riziko poškození map při transportu je dost vyváženo možností okamžitě zájemcům požadovanou mapu ukázat.

Za první dva roky si archiv vyžádal asi 1000 hodin práce a asi 1000 Kč za poštovné, telefony, autoatlas a obaly. Nesleduji přesně ani jedno z toho. Nepředpokládám totiž žádnou pravidelnou odměnu za vynaložený čas, a ve srovnání s časem jsou finanční výdaje zanedbatelné. Zatím není tento projekt nijak finančně podporován ani Muzeem, ani ČSOB. Objevili se však první soukromí sponzoři, celkem věnovali 240,-Kč.

Kompletní archiv podrobných map mùže být velmi užitečný zejména pro vydavatele turistických map. Předpokládám jistou protihodnotu formou sponzorských příspěvků. Uvažuji i o povýšení databáze map na úroveň GIS, tj. o zakreslení obrysů všech map do samostatné vrstvy k nějakému veřejně dostupnému mapovému dílu na CD, pokrývajícímu celou ČR. Tato mapová vrstva s propojenou databází by měla být dostupná za režijní cenu (častá aktualizce) jako doplněk k relativně stálému základnímu mapovému dílu, šířenému bìžnými komerčními cestami. Tak jako celý archiv, tak i toto by byla paralela a konkurence obdobné soukromé aktivity Dr. Kuchaře.