Centre for Orienteering History

V Brně 31. 12. 1999 Zdeněk Lenhart

Příloha: Seznam dárců

První klidný rok, žádná zásadní událost.

K datu 31.12.1999 je v archivu zastoupeno alespoň jedním výtiskem 2762 map z 3001 v seznamu, tj. přibližně 92% (vloni 2482 z 2806, 88%, předloni 1800 z 2583, 70%). Seznam vychází z původní databáze M.Broulíka s doplňky J.Kuchaře do r 1997 a M.Borovičky za roky 1996-9. Dále je doplněn o nově objevené mapy, stejně jako o mapy citované jako podklady jiných map apod. Za rok 1999 jsou dosud v seznamu i v archivu jen mapy získané přímo od vydavatelů, není dosud zařazen oficiální soubor map z povinných výtisků. Všechny mapy přítomné v archivu jsou kompletně dokumentovány v počítačové databázi.

Základní informace a seznam map je již od prosince 1997 vystaven na Internetu na http://orienteering.shocart.cz (Pavel Žemlík – COH) a na http://www-ob.fsv.cvut.cz (Vláďa Hora – ČSOB). Seznam je pravidelně (po 3 měsících) aktualizován. Totéž s možností jednoduchého výběru podle mapy ČR je na http://sorry.vse.cz/~xsafj03/o/mapsearch (Jan Šafka), vyhledávání podle textových údajů je na http://sorry.vse.cz/~xsajm02/mapy (Martin Sajal). Úplná databáze ve formátech Access 2.0 a DBF je volně ke stažení na http://orienteering.shocart.cz. Vedle toho zasílám databázi na vyžádání zdarma e-mailem nebo disketou, získalo ji asi 50 žadatelů.

Vlastní archiv je dosud veřejností málo využíván. Počet konkrétních požadavků na vyhledání, výpis, nebo zaslání map nepřevýšil v roce 1999 desítku. Výrazně vyšší je počet příspěvků, často od zcela neznámých a někdy i anonymních dárců. K datu 31.12.1999 eviduji 81 různých dárců, jejich seznam je též vystaven na www.

V roce 1999 jsem nepodnikal žádné propagační aktivity kromě několika malých článečků v časopise Orientační běh. Odkláním se od původní myšlenky předvádět archiv na velkých závodech. Je otázkou, zda riziko poškození map při transportu je dost vyváženo možností okamžitě zájemcům požadovanou mapu ukázat.

Za první dva roky si archiv vyžádal asi 1200 hodin práce (její hodnotu lze odhadnout částkou minimálně 60 000 Kč) a asi 1500 Kč za poštovné, telefony, autoatlas a obaly. Z prostředků COH bylo proplaceno 1000 Kč. Drobní soukromí sponzoři věnovali celkem 290,-Kč. Někteří další však sami investovali do barevných kopií, jmenovat bych zde chtěl především zesnulého Václava Krajču.

Uvažuji o povýšení databáze map na úroveň GIS, tj. o zakreslení obrysů všech map do samostatné vrstvy k nějakému veřejně dostupnému mapovému dílu na CD, pokrývajícímu celou ČR. Tato mapová vrstva s propojenou databází by měla být dostupná za režijní cenu (častá aktualizce) jako doplněk k relativně stálému základnímu mapovému dílu, šířenému běžnými komerčními cestami. Tak jako celý archiv, tak i toto by byla paralela a konkurence obdobné soukromé aktivity Dr Kuchaře. První pokusy jsem podnikl s pomocí Pavla Žemlíka (SHOCart), jednal jsem i s Josefem Rančákem (Geodézie). Necítím se však dostatečně disponován k vyjednání podmínek a stanovení technických parametrů, spoléhám na aktivitu Pavla Žemlíka.